14 съвета за успешен проект в Интернет
На провелия се днес семинар „Интернет маркетинг с нулев бюджет“ специалисти от Интернет индустрията споделиха своя опит за успешно реализиране на проекти. Една от интересните лекции бе представена от Борил Богоев, и предвид систематизирания подход и ясната структура на презентацията, решихме да я споделим с вас.
Борил Богоев е онлайн предприемач, консултант и лектор. Работи в областта на дигиталните технологии и маркетинг, като през последните 12 години се занимава с уеб дизайн, афилиейт маркетинг, блогове , интернет маркетинг, консултации, „лекторстване“ и писане.
Ето и 14-те стъпки за успешен Интернет проект според Борил Богоев:
- Първата ви работа е да привлечете вниманието на потребителите към сайта ви. За тази цел гледайте да изпипате максимално добре всички детайли – заглавията, подзаглавия, линковете, форматирането на текстовете, снимките, които представят вашите продукти и услуги. Всичко трябва да е направено така, че да привлича вниманието на потребителя плавно от един елемент към друг.
- Разкажете на сайта си една добра история – например за труден проблем, с който вие или ваши служители са се сблъскали по време на работа и са разрешили успешно. Така ще можете да създадете емоционална връзка с потребителя, която да накара потребителя да се върне отново при вас.
- Гледайте да комбинирате текстовете си с изображения на продуктите/услугите си, дори когато те не могат да се представят с картинка по най-добрия начин. Така ще стимулирате максимално вашите потенциални потребители да ви запомнят. Тук можете да поставите инфографики и допълнителна статистическа информация.
- Създайте доверие у потребителя към себе си. Накарайте го да смята, че сте създали сериозен продукт, който е бил плод на усилена работа. (Тук Борил Богоев наблегна на необходимостта на доверието да се гради стъпка по стъпка, точно както постъпва Малкият принц на Екзюпери, за да се сприятели с лисицата).
- Наблегнете на вашата мисия. След като сте създали доверие у потребителя, сега целта ви е да покажете и „ангелското си лице“ пред него, смята Богоев. Това ще стане като му обясните колко добра и благородна е мисията на вашия бизнес. Маркетинг специалистът уточни, че тук не става въпрос за слогани от рода на „Нашата мисия е клиентите ни да са доволни“. Вие трябва да обясните на клиента си как променяте света към по-добро със своя продукт независимо дали става въпрос за клечки за зъби или самолети. В случая понятие „малка мисия“ не съществува, категоричен бе Богоев.
- Бъдете максимално честни. Ако скриете нещо нелицеприятно за вашата фирма или продукт (което засяга потребителя), то може да се появи в публичното пространство в най-неподходящия момент. За да предотвратите подобна есклация, можете например да разкажете как се създава продуктът ви или да покажете неговите плюсове и минуси (без да наблягате прекалено усърдно на последните разбира се).
- Заложете на забавлението. Тук можете да направите най-различни неща, като например да разчупите официалния „сухарски“ език и да говорите на езика на хората. В случая важи правилото, че нещата винаги могат да бъдат направени по красив и забавен начин, дори за сайтове, които представят и най-сериозни бизнеси (като например тежко машиностроене).
- Покажете авторитет. Бъдещите ви потребители ще останат доволни, ако видят на сайта ви вашите сертификати за качество, награди от изложения и конкурси и всички документи, които показват, че сте сериозен играч. Хубаво е да вземете от препоръки от външни за компанията лица, включително от клиентите си. Прибавете и информация за големите престижни марки, с които работите.
- Обяснете на клиентите си каква точно е стойността, която те ще получат, избирайки вашия продукт/услуга. Добър пример в случая са производителите и доставчиците на мобилни телефонни. При появата на първите модели, те залагат на техническите им характеристики. С развитието и телефоните и появата на първите смартфони те постепенно отстъпват място на наблягане на ползата, емоцията, които потребителят получава от телефона си. Наред с това покажете колко пари всъщност спестява клиентът ви, когато реши да закупи ваша стока.
- Когато се стигне до момента, в който потребителят е убеден в качествата на продукта ви и решава да го закупи, трябва максимално да фокусирате вниманието му върху стоката. Ако предлагате опция за онлайн поръчки, направете страницата с бутона за поръчване максимално изчистена, без никакви излишни елементи, които да разфокусират неговото внимание.
- Оказвайте максимален контрол върху потребителя. Използвайте различните елементи така, че да водите погледа му през странниците и му посочете максимално ясно какъв избор от продукти има. Опитайте се да предложите пакети от продукти и услуги, които му дават избор да избира между различни варианти.
- Винаги е добре да накарате клиента да се чувства по-важен и специален. Предложете му специална оферта, така че той да се почувства истинска VIP персона. В крайна сметка до голяма степен вашият успех и благоденствие се опира на клиентите ви.
- Водете премислена ценова политика. Според Борил Богоев по-добре е цените на продуктите ви да са по-високи, отколкото да са прекалено ниски. Ниската цена невинаги е най-добра – тя дава по-малки възможности по отношение на предлаганото качеството. Наред с това „евтините“ клиенти са склонни да създават проблеми – те често се недоволни, защото смятат, че не получават добро качество за малкото пари, които дават. Опитайте се да направите вашия продукт да изглежда специален – превърнете го в нещо престижно и желано, и потребителите и ще са готови да платят по-високата цена.
- И не на последно място – работете с всички сили за удовлетвореността на потребителя – дайте аргументи в подкрепа на направения от клиента избор след покупка. Бъдете готови да оборите още в зародиш възраженията и съмненията, които той може да изпита, виждайки по-евтините варианти на конкуренцията. Добре е да имате готови отговори на най-често задаваните въпроси.
На този финален етап можете да приготвите и малък подарък – изненада, който да зарадва клиента и да остави в него добри чувства към обслужването. Така има голяма вероятност един ден той да се върне отново при вас.